رادیو استخدام > بلاگ > چگونه انگیزه و کارایی کارمندان را افزایش دهیم؟

چگونه انگیزه و کارایی کارمندان را افزایش دهیم؟

چگونه انگیزه و کارایی کارمندان را افزایش دهیم؟

بسیاری از کسب و کارها به دلیل عدم انگیزه و علاقه دچار مشکل می‌شوند. اگر شما رئیس شرکت یا رهبر گروه خودتان هستید موظف هستید یاد بگیرید چگونه کارمندانتان را جذب کنید و به آنها انگیزه بدهید.
شما بعنوان مدیر و یا فردی که مدیریت یک مجموعه را برعهده دارید حتما با کارمندانی که به چیزی اهمیت نمی‌دهند برخورد کردید. کارمندانی که تمایلی ندارند وظایفشان را انجام دهند. ممکن است شما را عصبانی یا کلافه کنند. اما آیا فقط آنها مقصرند؟
آقای Steve Goldstein، که یک کارآفرین و مشاور در زمینه کسب و کار است می‌گوید:
به تازگی تجربه‌ی بسیار مهمی در رابطه با شرکت طرف قرارداد بیمه‌ام به دست آوردم. چهار هفته شده بود که به آنها برگه درخواست مطالبات را ارسال کرده بودم. اما وقتی به آنها تلفن زدم تا بفهمم چه زمانی پول مرا پرداخت می‌‌کنند، متوجه شدم که نامه‌ام گم شده و در دستور کارشان قرار نگرفته است. به من گفتند که موضوع را پیگیری خواهند کرد.
مدتی از این اتفاق گذشت و خبری از آنها نشد پس دوباره تلفن زدم و آنها گفتند که نامه مرا بطور شگفت‌انگیزی پیدا کردند اما اینبار نمونه امضایم را گم کردند. گفتند نمونه امضایم را برایشان فکس کنم. شش ماه دیگر گذشت و من چهار بار دیگر به آنها تلفن زدم تا بالاخره توانستم مطالباتم را دریافت کنم. وقتی با هر کارمندی صحبت می‌کردم توجه‌ای به وضعیت من نمی‌کرد و جوابشان این بود که روند کار شرکت به همین منوال است. آنها مدام می‌گفتنند مافوق‌هایشان به کار آنها نظارت می‌کنند. اما واقعا به همین صورت بود؟
من از کارمندی که با او تلفنی صحبت می‌کردم عصبانی می‌شدم با اینکه مقصر اصلی مدیران آنها بودند. اگر مدیرهایشان واقعا به این تماس‌های تلفنی نظارت داشتند متوجه عملکرد اشتباه‌شان می‌شدند. اما در واقع اینطور نبود پس آنها چه می‌کردند؟
متاسفانه از این دست اتفاقات در تمام شرکت ها رخ می‌دهد و و فقط مشتریان ناراضی نیستند بلکه کارمندان هم از اینکه نمی‌توانند به مشتریان کمک کنند احساس نا امیدی و خستگی می‌کنند. خیلی‌هایشان از کارشان متنفر می‌شوند و این‌ها همان کسانی هستند که ئمشتریان شما حرف می‌زنند.
من اعتقاد دارم وضعیت بدتر از قبل شده است و مدیران باید این مشکل را با عزم و هوشیاری حل کنند.
حالا پنج چیزی را که شما به‌عنوان مدیر باید بکار برید تا این شرایط تغییر کند می‌گویم:

۱- به کسب‌وکار خود نگاهی تازه داشته باشید

تصور کنید تازه این شرکت را راه انداخته‌اید و برای اولین بار است که همه‌چیز را نگاه می‌کنید. واقعاً باید بفهمید اوضاع به چه منوال است، چه چیزهایی درست کار می‌کنند و چه مشکلاتی وجود دارد و شما چه کاری در جهت رفع کمبودها و مشکلات می‌توانید انجام دهید.

۲- از دفتر کارتان بیرون بیایید

با کارمندها صحبت کنید و بفهمید به چه فکر می‌کنند و چه می‌گویند. در مثال بالا در مورد شرکت بیمه، اگر از کارمندان سوال شود آنها خواهند گفت چه چیزی نیاز به اصلاح دارد. اگر در دفترتان بمانید هیچ اتفاق خوبی نخواهد افتاد.

۳- مدام از خودتان بپرسید “چرا؟”

چرا باید از این روش برای انجام آن کار استفاده کنیم؟ چرا خیلی طول می‌کشد؟ چرا مشتری‌ها برای دریافت مطالبه خود ماه‌ها با ما تماس می‌گیرند؟ ازآنچه خواهید فهمید شگفت‌زده می‌شوید.

۴- لوازم مورد نیاز کارمندان خود را تهیه کنید

مطمئن شوید همه اطلاعات و لوازمی را که کارمندانتان برای انجام صحیح کارشان نیاز دارند در اختیارشان است. من همیشه تعجب می‌کنم چطور مدیران انتظار دارند کارمندانشان به‌خوبی از عهده‌ی وظایفشان برآیند، درحالی‌که وسایل موردنیازشان را ندارند. مانند این است که از یک نجار بخواهیم بدون میخ و چکش برایمان خانه بسازد.

۵- به مشتریان خود گوش فرا دهید

شما باید رضایتمندی مشتریان خود را با سؤالاتی ساده بسنجید. اخیرا شرکت هواپیمایی که با آن به شهرم برگشتم، به‌محض رسیدن ایمیلی برایم فرستاد که در آن پرسیده بود: «آیا دوباره با ما پرواز می‌کنید؟»
شما چه چیزی را نیاز دارید از مشتری‌هایتان بپرسید؟
این بار چندمی است که این اتفاق برای من می‌افتد. هنوز هم برایم جالب است که می‌بینم چگونه یک مدیر می‌تواند به این راحتی و با سرعت از مشتریانش نتیجه بگیرد. «قطعاً دوباره با شما پرواز خواهم کرد.»می توانید نظر خود را ارسال کنید...